Kuzey Star Tersanesi dünyada bir ilki...

Bizi
Takip Edin!

Kuzey Star hakkında gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyadan takip edin.

Kuzey Star Tersanesi dünyada bir ilki...
  • 01.01.2022
  • Genel
  • Tugçe Akgül
Kuzey Star Tersanesi dünyada bir ilki...

İstanbul Tuzla'da kurulu Kuzey Star Tersanesi, Rusya'da Rosatom'un bir kolu olarak faaliyet gösteren gemi operatörü Atomflot ile nükleer buz kıranlar için yüzer liman inşa edilmesi konusunda sözleşme imzaladı.

Sözleşmeye ilişkin bir açıklama yayınlayan Atomflot, Project 22220 çerçevesinde inşa edilmesi planlanan ve nükleer buz kıranlara hizmet verecek olan yüzer liman projesi için Türk tersanesi Kuzey Star ile anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Açıklamada, projenin Rusya’nın kuzey batı limanı olan Mrmansk’a teslimi de dahil olmak üzere toplam 29 ayda tamamlanacağı belirtildi.

Yaklaşık 30 bin ton taşıma kapasitesi ve 30 kişilik mürettebatla hizmet vermesi planlanan yüzer liman, yıl boyunca Arktik koşullarda ham hidrokarbon taşımacılığı gerçekleştiren buz kıranlara eşlik edecek.

Kuzey Kutup bölgesinde 3 metreye kadar bu kırabilen gemilere hizmet verecek olan yüzer liman inşası için Atomflot ve Kuzey Star Tersanesi arasında imzalanan sözleşmenin bedeli ise 5 milyar Ruble (69 milyar Dolar) olarak açıklandı.

Sözleşme kapsamında inşa edilecek yüzer limanın 220 metre uzunluğunda, 48 metre genişliğinde olması planlanıyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Atomflot Genel Müdürü Mustafa Kaşka, “Anlaşmanın imzalanması, 22220 projesindeki evrensel nükleer buzkıranların bakımı için kıyı altyapısı hazırlama programının uygulanmasında önemli bir adım. Türk tersanesi gerekli yeterliliklere ve gemi inşa pazarında iyi bir itibara sahip. Anlaşma şartlarına göre, Murmansk Limanı’na teslimatı da dahil yüzer iskelenin inşaatı 29 ay sürecek” dedi.